افعال متعدی

در بحث گرامر زبان ایتالیایی افعال را می توان به دو دسته لازم و متعدی تقسیم بندی کرد. در فعل متعدی عمل انجام شده از طرف فاعل بر شخص یا شیء دیگری صورت می‌گیرد که آن شخص یا شی از لحاظ نحوی متمم مستقیم یا مفعول oggetto ” جمله محسوب می شود. علامت مفعول مستقیم در زمان فارسی را” است. افعال متعدی نیاز به مفعول دارند. مانند:

Io guardo lo specchio  من به آینه نگاه میکنم

Io guardo la Panorama  من به منظره نگاه می کنم

در مثال های فوق عمل نگاه کردن بر آینه” و منظره” واقع می شود و بین فاعل من و آپ”آینه ” و منظره” رابطه مستقیم وجود دارد:

مفعول مستقیم در جواب چه کسی را” و ” چه چیزی را”  می‌آید و نباید در کنار آن از حرف اضافه استفاده کرد.

افعالی همچون شنیدن sentire ” ، دیدن Vedere” ، خریدن Comprare” و غیره متعددی هستند، چرا که می توان پرسید چه کسی را چه چیزی را ” شنیدی ، دیدی ، خریدی و …”

افعال لازم

در آموزش زبان ایتالیایی فعلی که در آن اثر عمل مستقیماً بر شخص یا شی واقع نشود فعل لازم” نام دارد. افعال لازم شخص یا شی به طور غیرمستقیم معنی عمل را تکمیل می‌کند و از این رو شخص یا شی به کار رفته با فعل لازم را متمم غیرمستقیم” می گویند. متمم غیر مستقیم همواره با یکی از حروف اضافه به کار برده می شود.

متمم یا مفعول غیر مستقیم در جواب پرسشی به کار می‌رود که از حرف اضافه و چه کسی Chi ” یا چه چیزی Che cosa ” ساخته شده باشد همچون افعالی همچون و غیره لازم هستند.

A chi?  به چه کسی؟

Di chi? مال چه کسی؟

Con che cosa ? با چی؟ با چه چیزی؟

Per Che cosa ? برای چه چیزی؟

برای مثال افعال زیر لازم هستند.

Stare بودن

Arrivare  رسیدن

Riuscire  موفق شدن

Entrare  وارد شدن- داخل شدن

Rimanere  ماندن

Uscire  خارج شدن

Nascere  متولد شدن

Cadere  افتادن

افعال متعدی و لازم

برخی افعال را میتواند در جمله هم به صورت لازم و هم به صورت متعدی به کار برد. برای مثال داریم:

Lara mangia una mela / A che ora mangiamo? لارا یک سیب میخورد/ چه ساعتی غذا میخوریم؟

Gli attori reciteranno una commedia / Gli attori recitano malissimo بازیگران در یک کمدی بازی می کنند / بازیگران خیلی بد بازی می کنند.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گروه تهویه مطبوع خلیج فارس صابر كرماني شعرهای صلواتی جویندگان طلا 09102191330 | 09102181088 دست انداز ... خیانت23 رادیو هیپ هاپ | صدای نسل جدید موسیقی مشاور املاک خزر شاندرمن علیرضا عبداله زاده